Bewerken van Gebruiker:Vincent/Kladblok/Tijdseinzender
Uit Radiopedia
Deze bewerking kan ongedaan gemaakt worden. Hieronder staat de tekst waarin de wijziging ongedaan is gemaakt. Controleer voor het publiceren of het resultaat gewenst is.
Huidige versie | Uw tekst | ||
Regel 1: | Regel 1: | ||
[[File:WWVB Antenna.jpg|thumb|right|300px|Antenne van tijdseinzender WWVB, Ft. Collins, Colorado, Verenigde Staten.]] | |||
Vanaf [[1905]] worden er tijdsein signalen uitgezonden via de radio.<ref name="Burns04">{{citation|date=2005|title=Communications: an international history of the formative years|author1=R.W. Burns|publisher=IET|place=|isbn=0863413277}}</ref> Er zijn speciale tijdseinzenders over de hele wereld. | |||
==Naslag | Tijdseinzenders op de [[langegolf]] hebben zeer voorspelbare propagatie kenmerken, die een hoge zekerheid in de ontvangen tijdsignalen geeft. Stations op de [[kortegolf]] bereiken een groter gebied met een relatief laag vermogen, maar de wisselende afstand die het signaal reist verhoogt de onzekerheid van het tijdsignaal op een schaal van milliseconden. <ref name="EarthRotation">{{citation|date=2009|title=Time: From Earth Rotation to Atomic Physics|author1=Dennis D. McCarthy|author1=P. Kenneth Seidelmann|publisher=Wiley-VCH|place=|isbn=352740780}}</ref> | ||
Tijdseinzenders zenden de tijd in zowel akoestische als in machine-leesbare tijdcode vorm uit. Dit kan worden gebruikt als referentie voor radio klokken en radiogestuurde horloges. <ref name="EarthRotation">{{citation|date=2009|title=Time: From Earth Rotation to Atomic Physics|author1=Dennis D. McCarthy|author2=P. Kenneth Seidelmann|publisher=Wiley-VCH|place=|isbn=352740780}}</ref> | |||
==Tijdseinzenders op de langegolf== | |||
{| class="wikitable" | |||
! width="60pt"|Zender | |||
! width="25pt"|[[Lijst van ITU gebiedscodes|ITU]] | |||
! width="175pt"|Locatie | |||
! width="140pt"|Coördinaten | |||
! width="60pt"|Frequentie | |||
! width="60pt"|Vermogen | |||
! width="160pt"|Opmerking | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| [[GBR (tijdseinzender)|GBR]] | |||
| G | |||
| Rugby, Verenigd Koninkrijk | |||
| | |||
| 15,8 kHz | |||
| 750 kW | |||
| Vanaf november 1986 buiten bedrijf. | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| [[GBR (tijdseinzender)|GBZ]] | |||
| G | |||
| Rugby, Verenigd Koninkrijk | |||
| | |||
| 16,6 kHz | |||
| | |||
| Reserve voor GBR. | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| JJY <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref> | |||
| J | |||
| Fukushima, Japan | |||
| | |||
| 40 kHz | |||
| 50 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| OMA <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref><ref name="zcu">http://home.zcu.cz/~poupa/oma50.html</ref> | |||
| CZE | |||
| Podebray, Tjechië | |||
| 50° 08' N, 15° 08' O | |||
| 50 kHz | |||
| 50 kW | |||
| In bedrijf van april 1958 tot voorjaar 1995. | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| RTZ <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref> | |||
| RUS | |||
| Irkutsk, Rusland | |||
| 52° 18' N, 104° 18' O | |||
| 50 kHz | |||
| 10 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| JJY <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref> | |||
| J | |||
| Fukuoka, Japan | |||
| | |||
| 60 kHz | |||
| 50 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| MSF <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref> | |||
| G | |||
| Anthorn, Verenigd Koninkrijk | |||
| 54.91°N, 3.28°W | |||
| 60 kHz | |||
| 15 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| WWVB <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref><ref name="WWVB">http://www.nist.gov/pml/div688/grp40/wwvb.cfm</ref> | |||
| USA | |||
| Ft. Collins, Colorado, Verenigde Staten | |||
| 40° 40' N, 105° 03' W | |||
| 60 kHz | |||
| 50 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| RBU <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref> | |||
| RUS | |||
| Moskou, Rusland | |||
| 55° 19' N, 38° 41' O | |||
| 66,66 kHz | |||
| 10 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| BPC | |||
| CHN | |||
| Shangqiu City, Henan, China | |||
| | |||
| 68,5 kHz | |||
| | |||
| Ontvangers moeten een licentie hebben.<ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref> | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| HBG <ref name="RTS">http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/time/lf-clocks/</ref> | |||
| SUI | |||
| Prangins, Zwitserland | |||
| 46° 24′ 30,2″ N, 6° 15′ 10,1″ O | |||
| 75 kHz | |||
| 20 kW | |||
| Vanaf 1 januari 2012 buiten bedrijf. | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| [[DCF77]] <ref name="DCF77">http://www.ptb.de/cms/en/fachabteilungen/abt4/fb-44/ag-442/dissemination-of-legal-time/dcf77.html</ref><ref name="DCF77a">http://www.dcf77.de/</ref> | |||
| D | |||
| Mainflingen, Duitsland | |||
| 50° 0′ 56″ N, 9° 0′ 39″ O | |||
| 77,5 kHz | |||
| 50 kW | |||
| | |||
|} | |||
==Tijdseinzenders op de [[kortegolf]]== | |||
{| class="wikitable" | |||
! Zender | |||
! [[Lijst van ITU gebiedscodes|ITU]] | |||
! Locatie | |||
! Coördinaten | |||
! Frequentie | |||
! Vermogen (kW) | |||
! Opmerking | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| rowspan="3"|BPM <ref name="heret">http://www.heret.de/funkuhr/liste.htm</ref> | |||
| rowspan="3"|CHN | |||
| rowspan="3"|Pucheng, China | |||
| rowspan="3"|35° 00' N, 109° 31' O | |||
| 5.000 kHz | |||
| 10-20 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 10.000 kHz | |||
| 10-20 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 15.000 kHz | |||
| 10-20 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| rowspan="3"|LOL <ref name="Spezial Frequenzliste">{{citation|date=2011|title=Spezial Frequenzliste 2011/12|author1=Michael Marten|publisher=Siebel Verlag|isbn=9783881806923}}</ref> | |||
| rowspan="3"|ARG | |||
| rowspan="3"|Buenos Aires, Argentinië | |||
| rowspan="3"|34° 37' N, 58° 21' W | |||
| 5.000 kHz | |||
| 2 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 10.000 kHz | |||
| 2 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 15.000 kHz | |||
| 2 kW | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| rowspan="5"|VNG <ref name="Klingenfuss2002">{{citation|date=2002|title=2002 Guide to Utility Radio Stations (20th Edition)|author1=J. Klingenfuss|author1=P. Kenneth Seidelmann|publisher=[http://www.klingenfuss.de Klingenfuss]|place=|isbn=3924509026}}</ref> | |||
| rowspan="5"|AUS | |||
| rowspan="5"|Shanes Park, NSW, Australië | |||
| rowspan="5"| | |||
| 2.500 kHz | |||
| | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 5.000 kHz | |||
| | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 8.638 kHz | |||
| | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 12.984 kHz | |||
| | |||
| | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| 16.000 kHz | |||
| | |||
| | |||
|} | |||
==Naslag== | |||
'''Algemeen''' | '''Algemeen''' | ||
*[http://www.heret.de/funkuhr/liste.htm Lijst met tijdzenders] | *[http://www.heret.de/funkuhr/liste.htm Lijst met tijdzenders] | ||
'''MSF''' | '''MSF''' | ||
Regel 10: | Regel 188: | ||
*[http://www.subbrit.org.uk/sb-sites/sites/r/rugby_radio/indexr69.shtml Rugby] | *[http://www.subbrit.org.uk/sb-sites/sites/r/rugby_radio/indexr69.shtml Rugby] | ||
*[http://www.npl.co.uk/upload/pdf/MSF_Time_Date_Code.pdf Time Date Code] | *[http://www.npl.co.uk/upload/pdf/MSF_Time_Date_Code.pdf Time Date Code] | ||
'''VNG''' | '''VNG''' | ||
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Radio_VNG VNG Australië] | *[http://en.wikipedia.org/wiki/Radio_VNG VNG Australië] | ||
'''WWVB''' | '''WWVB''' | ||
*[http://en.wikipedia.org/wiki/WWVB WWVB] | *[http://en.wikipedia.org/wiki/WWVB WWVB] | ||
== Referenties == | |||
<references/> |